Narzędzia selekcji służą do wybierania obiektów które chcemy zmodyfikować lub podejrzeć ich właściwości. Są to jedne z najczęściej używanych narzędzi. Selekcje obiektów możemy wykonać na różne sposoby w zależności od tego jakie obiekty chcemy wybrać.
Pojedyncze obiekty możemy wskazać przy użyciu prawego przycisku myszy. Wystarczy, że naje-dziemy kursorem na element obiektu i wciśniemy prawy przycisk myszy. Wskazany obiekt zostanie podświetlony i zostanie wyświetlony na ekranie przerywaną linią. Oznacza to, że obiekt jest zazna-czony i można przejść do jego edycji.
Do selekcji można wskazać jeden obiekt lub dodać więcej obiektów wskazując kolejne obiekty prawym klawiszem myszy.
Jeśli chcemy wybrać wiele obiektów możemy je wskazać za pomocą zaznaczenia. Wskazujemy ob-szar w obrębie, którego znajdujące się obiekty zostaną dodane do selekcji. Obszar wskazujemy kli-kając prawym przyciskiem myszy na ekranie w jednym rogu i przeciągając kursor do przeciwległego rogu. W zależności w którą stronę tworzymy obszar zaznaczenia jest on wypełniony odpowiednim kolorem. Jeżeli przekątną poprowadzimy w prawą stronę (wskazujemy lewy dolny lub górny róg, a następnie po przekątnej prawy dolny lub górny róg) pole zaznaczenia uzyska niebieski kolor, a w le-wą stronę (najpierw zaznaczamy prawy róg a następnie po przekątnej róg po lewej stronie) - kolor zielony. Od sposobu zaznaczenia obszaru zależy to które obiekty zostaną dodane do selekcji.
Selekcji obiektów możemy dokonać także wpisując w pasku poleceń WYBIERZ ( ang. _SELECT). Dodatkowo możemy wybrać jedno z poleceń które umożliwi nam dokonanie selekcji w wygodny dla nas sposób.
Kolejnym sposobem selekcji obiektów jest wykorzystanie szybkiego wyboru. Tą funkcję znajdziemy klikając lewym przyciskiem myszy na ekranie lub na wstążce w zakładce edycja.
W oknie szybki wybór określamy warunki według których mają być wyselekcjonowane obiekty. Wskazujemy czy selekcja dotyczy całego rysunku czy wskazanego przez nas obszaru. Wybieramy typ obiektu z dostępnych obecnie obiektów w rysunku, a następnie określamy właściwości selekcji. W zależności od wskazanego typu mamy do wyboru właściwości, dzięki którym zostanie dokonana selekcja. Następnie należy wybrać, czy szukane obiekty chcielibyśmy dodać czy odjąć z obecnego zbioru wskazań.
Przykładowo ustawiając selekcję na podstawie koloru obiektu zostają dodaje do selekcji wszystkie obiekty w kolorze niebieskim.
Innym narzędziem do wyboru obiektów według ich właściwości jest narzędzie filtr które znajdzie-my na wstążce w zakładce edycja.
W oknie filtr wyboru obiektu możemy wskazać właściwości przez wybranie ich z dostępnej listy i klikamy dodaj do listy. Możemy też wybrać właściwości ze wskazanego obiektu klikając w przycisk dodaj wybrany obiekt i wskazujemy na ekranie właściwy obiekt. Na liście pojawią się właściwości pobrane z tego obiektu, które możemy edytować lub usuwać. W polu filtry nazwane możemy zapisać ustawiony filtr i będziemy mogli go wykorzystać następnym razem.
Jeśli mamy wskazany co najmniej jeden obiekt mamy możliwość dodać do selekcji obiekty podobne do już wybranego. Funkcję tą wybieramy przez prawy przycisk myszy lub ze wstążki zakładka edycja. Obiekty podobne to obiekty tego samego typu (linia, circle, polilinia itp.) znajdujące się na tej samej warstwie.
Jeśli w selekcji znajduje się obiekt, który nie chcemy aby został wybrany możemy usunąć obiekty z selekcji. Wskazujemy wybrane obiekty przez bezpośrednie wskazanie obiektu lub za pomocą okna jednocześnie mając wciśnięty klawisz shift.
Materiały do pobrania | |
---|---|
Pobierz artykuł w formie pliku pdf |